top of page
mountain church.jpg

Ивановски скални църкви


На 2 км от Божичен, малко преди синята разделителна ивица на Дунава, се намира село Иваново. Името му сигурно не ви е познато, но в него се намира безценно съкровище на повече от 8 века! Това са Ивановските скални църкви.

Пръснати из красивия каньон на река Русенски Лом, малките църкви, параклиси и килии приличат на кошер. Съхранените в тях стенописи са истински шедьовър на средновековното изкуство. Съдържат кодове и познание, които малцина могат да разгадаят в тяхната истинска дълбочина.

Работно време и цени

Ивановските скални църкви са отворени за посещение всеки ден от 09:00 до 18:00 ч. През зимата работят само с предварителна заявка. Официално отварят на 1-ви април.

Входът за възрастен е 5 лв.
Цената на беседата е 10 лв.

Изкачване до Ивановските скални църкви

На паркинга ще видите карта на маршрута. Може да се изкачите до църквите по туристическата пътека за около 10-15 мин. Другият вариант е да изберете стълбите. Те са направени на мястото на пътеката, по която монасите са се катерили до светата обител. Изкачването по тях е около 10 минути. На места стъпалата са по-стръмни, но има парапети, за които да се придържате.

От Панорамната скала се открива красива гледка към целия каньон и лъкатушещата в подножието река Русенски Лом. От скалата се виждат десетките килии, изкопани в каньона, които преди векове са били средище на духовен живот. Монасите са използвали естествените вдлъбнатини в скалите, които са разширявали и дооформяли на ръка. Част от помещенията превръщали в църкви и параклиси, далеч от хората, а други били жилищни постройки.

Какво ще видите в Ивановските скални църкви

Под името Ивановски скални църкви или Ивановски скални манастири се обединяват около 20 църкви, параклиси и килии в каньона на р. Русенски Лом. В миналото скалните храмове са били над 40 на брой, а монашеските килии – повече от 300. Монасите, живеещи в тях, били книжовници и граматици, а християните често идвали на поклонение в скалните църкви.

Тук са били килиите на монасите

В периода 1185 – 1396 г. царете от Второто българско царство изпращат умели каменоделци, които да съградят църкви в скалите, и зографи, които да ги изпишат. През 20-те години на XIII век монах Йоаким основава скалния манастирски комплекс „Св. Архангел Михаил“. По-късно монахът става търновски патриарх. Между X и XIV век долината на р. Русенски Лом се превръща във важен духовен и книжовен център.  

За съжаление голяма част от църквите и килиите са разрушени от времето, но все пак до нас достигат ценни стенописи и познание от предците ни.

Скалната църква „Света Богородица“

Основната църква в този скален комплекс носи името „Света Богородица“. Църквата е изсечена на 38 метра височина. След като се изкачите по пътеката, стигате и до входа на храма, който е като пукнатина в скалата.

Слизате внимателно по дървени стъпала и се озовавате в изписаната църква. Стените и целият таван са изрисувани с библейски образи и сцени.Ктитори на този храм са царете Иван Асен II и Иван Александър, и техните семейства. Това става ясно от запазените ктиторски портрети в скалната обител.

Стенописите

Стенописите в скалната църква „Св. Богородица“, както и в останалите храмове, са с изключителни художествени качества, те са истински образец и пазител на знание, затова са обявени за обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

„Тайната вечеря“ 150 години преди Леонардо Да Винчи

Един от добре съхранените стенописи в църквата „Св. Богородица“, който заема централно място на тавана, е „Тайната вечеря“. Той изобразява вечерята на Исус Христос с учениците му, когато той разкрива, че някой от тях ще го предаде.

Апостолите са изрисувани на два реда, като предните фигури не закриват задните, а Христос е в левия край на масата. Тази невероятна фреска е рисувана 150 години преди „Тайната вечеря“ на Леонардо Да Винчи в трапезарията на манастира „Санта Мария деле Грацие“ в Милано.

Сред останалите впечатляващи стенописи са: „Страстите Христови“, „Влизането в Йерусалим“, изображения на Св. Йоан Кръстител и Апостолите.

Наследството

През XIV век Ивановските скални църкви се превръщат в средище на исихазма и са обитавани от повече от 80 монаси. Тук те преписват ценни книги и мястото се превръща в книжовен и духовен център.

Комплексът продължава да съществува в началото на османското владичество, но с времето запада. За щастие, голяма част от безценните стенописи са съхранени и до днес. През 1978 г. целият район е обявен за Национален археологически резерват.

Източник на информация: Момчилова, Б. (2023, May 14). Ивановски скални църкви край Русе и стенописи на 8 века. Пътеписаници. https://patepisanici.com/2022/03/27/%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%ba%d0%b0%d0%bb%d0%bd%d0%b8-%d1%86%d1%8a%d1%80%d0%ba%d0%b2%d0%b8-%d0%ba%d1%80%d0%b0%d0%b9-%d1%80%d1%83%d1%81%d0%b5-%d0%b8-%d1%81%d1%82/#comments

bottom of page